Harry Potter slaví v Česku kulatiny: 20 let kluka s jizvou na čele

24.02.2020

Zdá se, jako by to bylo včera, když i v Česku začalo jedno velké magické šílenství. Nenápadně, pozvolna. Přitom už je to 20 let, kdy se na pultech knihkupectví objevila novinka s ne právě povedenou obálkou, Harry Potter a kámen mudrců.

Těžko byste našli někoho, kdo alespoň jednou za život neslyšel jméno Harry Potter. 29. února 2000 úderem poledne i česká knihkupectví přišla s novinkou, která později změnila životy milionů čtenářů. Kdo ale je tento brýlatý chlapec s jizvou ve tvaru blesku na čele, který krátce po svých jedenáctých narozeninách zjistil, že není jen obyčejným klukem? Je čaroděj! Tedy... zatím má jen nadání po svých rodičích, jež připravil o život zlovolný Voldemort, to se ale mělo změnit. Harry byl totiž přijat na Školu čar a kouzel v Bradavicích, kde poznal nové přátele (i nepřátele) a nakonec svedl životní bitvu ve střetu dobra se zlem.

Foto: První dvě verze obálek Kamene mudrců nepatří k těm oblíbeným, zato aktuální ilustrovaná edice s obrázky Jima Kaye je hitem. V roce 2019 také v Anglii vyšla trojice bradavických učebnic ve zpracování pro dyslektiky.

To je jen velmi stručná připomínka děje série sedmi knih (vlastně osmi, započítáme-li i knižní vydání divadelního scénáře Harry Potter a prokleté dítě z roku 2016), napsaných britskou spisovatelkou Joanne K. Rowlingovou (54), a také osmi filmů (poslední díl byl rozdělen do dvou). Nejenže dobrodružství Harryho a jeho spolužáků jsou plná magie, kouzelné byly a stále zůstávají i okolnosti, které ze ságy udělaly celosvětový fenomén.

Autorka je dnes dolarovou miliardářkou a jedinou osobou, která kdy takové peníze vydělala psaním. A přestože od roku 2007, kdy vyšel poslední díl ze série s podtitulem Relikvie smrti, fanoušci prahnou po dalším pokračování, je téměř jisté, že toho už se nedočkají. "Mohla bych psát o stárnoucím Harrym, jak v domově důchodců hraje bingo s Hermionou, ale dělat to nebudu," odmítá rezolutně Rowlingová. Jak se ale říká: Nikdy neříkej nikdy. Třeba kouzla a čáry skutečně existují...

Vytvořeno pro Nedělní Aha!, 23. 2. 2020.

Celý článek v PDF ke stažení zde: