Fenomén Stranger Things: Skvělý v třetí seriálové řadě i knize odhalující počátek hrůz v Hawkinsu

22.07.2019

Mysleli jste si, že všechna temnota, děsivá stvoření a tajemství Hawkinsu jsou pryč? Omyl. Jsou zpět a hned dvakrát. V nové seriálové řadě, považované možná za nejlepší a v knize odhalující původ všeho.

Když bratři Matt a Ross Dufferovi (oba 35) přišli v létě 2016 s hororovým seriálem Stranger Things na Netflix, těžko si někdo mohl představit, že retro výprava do 80. let s příchutí sci-fi, která je plná sotva pubertálních prcků, vyvolá takový ohlas. Podařilo se poprvé, podruhé a nyní i potřetí, kdy seriál nabral druhý dech a navíc sakra silný! Tentokrát už parta ryzích puberťáků z městečka Hawkins chce jen prožít klidné léto. Přidejte se... Temné události, po kterých se zbavili vědců z místní laboratoře a na kloub přišli všem záhadám, jsou pryč. Lucas (Caleb McLaughlin, 17) a Mike (Finn Wolfhard, 16) intenzivně prožívají první lásky. Stranou zůstává stále dětský Will (Noah Schnappi, 14) a tak trochu i Dustin (Gaten Matarazzo, 16), jenž se po návratu z tábora chlubí románkem se Suzie (Gabriella Pizzolo, 16).

Kamarádky Eleven (Millie Bobby Brown, 15) a Max (Sadie Sink, 17) mají holčičí starosti, vzdálené vzpomínkám na monstra z jiné dimenze. Jenže ta ještě nechtějí být zapomenuta a vracejí se, tentokrát mnohem zákeřněji. V příběhu nechybí ani další staří známí včetně Joyce Byers v podání Winony Rider (47). A jak se autorům i hercům nové pokračování vydařilo?

Podívejte se na seriálovou i knižní upoutávku:

Jednoduše - na výbornou! Nechybí humor, napětí, nečekané zvraty a překvapení, dojemné i romantické okamžiky. Tenhle koktejl si zkrátka divák užívá všech osm dílů. Styl "osmdesátek" tentokrát oblékl i obří obchodní dům, kde se odehrává podstatná část děje a důkazem toho, jak seriál funguje, je fakt, že tohle retro si užívají i generace diváků, které se narodily až po vstupu do nového milénia. Ti všichni pak dostávají do rukou skvělý bonus v podobě knihy Stranger Things: Temný experiment od Gwendy Bond (43).

Tento prequel, tedy příběh před příběhem, totiž otevírá dosud nepoznanou součást děje. Začíná v létě roku 1969. Jistá Terry Ives studuje na univerzitě v srdci Indiany - daleko od předních linií války ve Vietnamu nebo ohnivých protestů ve Washingtonu. Svět se mění a Terry to nechce sledovat zpovzdálí. Přihlásí se proto jako testovací subjekt do vládního experimentu s kódovým označením MKULTRA, probíhajícím v Hawkinsu. Do života si ale pustí neoznačené dodávky, laboratoř ukrytou hluboko v lese, látky, které mění lidskou mysl... a tajemství, jemuž Terry musí nutně přijít na kloub. Za zdmi laboratoře a pronikavým pohledem jejího ředitele doktora Martina Brennera se totiž možná skrývá větší tajemství, než si Terry vůbec dokáže představit.

Přestože je autorka na seznamu New York Times mezi autory bestsellerových románů, u nás její knihy zatím známé nejsou. A je to škoda. Knihou Stranger Things: Temný experiment totiž dokazuje, že vyprávět umí. Čtenářům se špetkou představivosti stejně jako laboratoř v Hawkinsu otevírá brány do jiného světa. Odhaluje skutečnosti, které se odehrály předtím, než se zrodila Eleven. A odvedla precizní práci, zcela s respektem k seriálu. Vypráví stejným tempem, nabízí nové postavy tak samozřejmě, že okamžitě zapadají do kontextu Stranger Things. Přestože divák seriálu ví, co bude následovat, hltá každý další řádek. Kniha naprosto funguje i bez monster, která teprve vyčkávají v budoucnosti. Čtenáři umožňuje být šéfem výpravy, efektů a castingovým agentem - vytvořit si jeho vizuální stránku po svém. Šanci odhalit víc si fanoušci nejen zaslouží, ale hlavně užijí!

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura