Eli Roth v rozhovoru: Miluje Pottera i horory a provází jejich historií

24.04.2021

Sekáč, který místo romantických komedií uhranul diváky třeba jako lovec nacistů v Hanebných panchartech (2009). Profík, který si klidně zahraje v absolutním 'béčku', jakým byl film Piraňa 3D (2010) a stejně je dobrý. I tím je Eli Roth, průvodce legendárními horory.

V Česku natáčel horor Hostel (2005), který ukázal, jak nejednoduchou postavou ve filmové branži americký režisér, producent a herec Eli Roth (49) je. Snímek má na České filmové databázi příšerné hodnocení, viděl ho ale skoro každý fanoušek hororového žánru a miliony z nich jsou jeho zastánci. Získal cenu poroty na Austin Fantastic Festivalu za nejlepší film, režii a scénář pro svého tvůrce, cenu Empire v kategorii nejlepší horor a nominaci na cenu nejlepší horor v Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films Awards. Coby herec je asi nejvíce známý rolí Donnyho Donowitze z válečné fikce Quentina Tarantina Hanebný Pancharti. V posledních letech je ale také průvodcem filmy, jejichž jediným smyslem je pořádně vyděsit! V druhé sérii pořadu Eli Roth: Historie hororu je uvede i u nás. "Horory nejsou nic prvoplánového, jsou tolik rozmanité! Jsem rád, že jsme našli zábavný způsob, jak je představit," řekl v exkluzivním rozhovoru Blesku.

Váš herecký kolega Morgan Freeman provázel diváky vesmírem, Nicolas Cage pak zase Dějinami nadávání, vy horory. Proč právě tenhle žánr?

"To je jednoduché, mnoho z nich je pro mě vzpomínkou na dospívání, na 80. léta a časy VHS, ví ještě někdo, co to bylo? V té době vznikla řada působivých hororových filmů, které jsme měli zakázané, samozřejmě jsme je všichni viděli a nedaly nám spát. Teď máme možnost podívat se na nové a moderní filmy, najít jejich inspiraci v minulých, a mluvit s jejich tvůrci a herci. Je to zábava."

Už první řada vaší Historie hororu byla oblíbená, čím si zájem o pořad vysvětlujete?

"Tím, kolik pohledů na žánr nabízí. Můžete v něm slyšet tvůrce, jak mluví o svých současných filmech, pak se k nim vrátit a sledovat je se zcela novou optikou. A také získat motivaci k vyhledání a zhlédnutí starších snímků. Nám jde hlavně o to, abychom všechny filmy udrželi naživu a ukázali, že horor je sice jeden žánr, ale neustále se vyvíjí."

Během natáčení pořadu jste potkal řadu zajímavých lidí, nechyběl třeba Stephen King či Robert Englund, představitel Freddyho Kruegera z ikonické Noční můry v Elm Street. Překvapivější pak byl třeba Elijah Wood... Koho považujete za největší "děsivou" osobnost vy?

"Jednoznačně je to právě Stephen King, určitě. Už jen proto, že pořád tvoří, ačkoliv by si mohl dát nohy na stůl a vyhřívat se v záři svých slavných knih. Vytvořil nejikoničtější děsivé příběhy od dob Edgara Allena Poea. A pořád je inspirací všem vypravěčům příběhů, v knihách i filmech. Naopak mě mrzí, že už nepromluvím se Stanleym Kubrickem o Osvícení nebo Wesem Cravenem o Noční můře v Elm Street."

Jak by se tedy měl vyprávět hororový příběh tak, aby byl dobrý?

"Musí držet tempo od začátku do konce. Musí být rozjetým vlakem na trati bez zastávek, pouze s konečnou, kterou jsou závěrečné titulky. Jakmile byť i na pár posledních minut změníte rytmus či pravidla, celé to přestane fungovat."

Vzácným hostem v show Eliho Rotha je i spisovatel Stephen King. (Foto: AMC)

Na co se diváci v Historii hororu mohou těšit?

"Rád do ní přimíchávám nové filmy, ale chci je vždy propojit s klasikou. Mými hosty jsou třeba i William Katt a Piper Laurieová z původního filmu Carrie (1976) - Laurieová tam hrála šílenou matku hlavní hrdinky. Snímek patří k mým favoritům. Ukážeme také, jak Brian De Palma a jeho film Oblečen na zabíjení (Dressed to Kill, 1980) ovlivnili film Daria Argenta Pták s křišťálovým peřím: Přízrak teroru (1970)... A třeba i to, jak i tento žánr svým způsobem odráží dobu a události, během kterých příběhy vznikaly."

To už zní jako úvod do dějepisu...

"Vezměte si třeba filmového Draculu, my jsme našli propojení s hrůzami první světové války. Jsou tam upíři, strach z upírů a živých mrtvých a lidé, kteří se vraceli zmrzačení z první světové války. Myslím, že ten odkaz ve filmech se ne vždy do příběhů promítá okamžitě. Teď se potýkáme s pandemií a určitě uvidíme nějaké 'pandemické' filmy. Za dva tři roky ale přijde hororový film, který nás přiměje podívat se zpět s tím, že 'tenhle' příběh odráží to napětí, jaké jsme prožívali."

Jak pandemii prožíváte vy?

"Jako kdokoli jiný, ale lockdown zase s filmy, viděl jsem jich za poslední rok spoustu - starých i nových. Třeba korejské Kvílení (2016), ten film je skvělý, zábavný a děsivý, je vynikající!"

Váš zatím poslední režijní kousek, který jsme u nás viděli, bylo Přání smrti s Brucem Willisem, remake filmu Michaela Winnera z roku 1974. Prý vám šlo o víc, než jen o akční podívanou.

"Pro mě je o rodině, o ochraně blízkých a rozhodnutích ve chvíli, kdy pro ně nemůžete dosáhnout spravedlnosti. Chtěl jsem otevřít debatu podobně, jako se to povedlo filmu Uteč (2017). Co je špatné nebo dobré je ale na divácích."

Jako herec jste po spoustě hororů, thrillerů a dramat najednou vzal roli v rodinném snímku Čarodějovy hodiny (2018).

"Je přece fajn způsob prožití víkendu, když jdete jako rodina do kina. Někdy prostě dojdete k tomu, že na rodinných filmech 'pro všechny' se chcete podílet. I mí dva oblíbení režiséři Sam Raimi a Peter Jackson začínali na hororech a podívejte se teď. První natočil tři Spider-Many a druhému už nikdo neodpáře Pána prstenů a Hobita! Hlavně to natáčení pro mě bylo úplně nové. Původní příběh pak ukrýval cosi 'potterovského'."

Coby fanoušek hororů znáte Harryho Pottera?

"Miluji filmy a knihy o Harrym Potterovi! Při natáčení Hodin jsme měli na place dokonce 'potterovskou policii' v podobě producentky Tracey. Ona zná všechny knihy Rowlingové nazpaměť. V původní knize Čarodějovy hodiny od Johna Bellairse z roku 1973 bylo několik prvků, které se objevily i v Potterovi, takže dávala pozor, aby se ty světy lišily."

To jsou tedy minulé projekty. Na závěr - co připravujete nyní, v době, která je pro umělce kvůli pandemii tak komplikovaná?

"Nedávno jsme začali kousek od vás, v Maďarsku, točit adaptaci počítačové hry Borderlands. Na place mám Jamie Lee Curtisovou nebo Jacka Blacka a Cate Blanchettovou, s nimiž jsem se potkával v Hodinách. Scénář napsal tvůrce seriálu Černobyl Craig Mazin. Kdy ale pandemie filmu umožní, aby jej diváci viděli v kinech, to uvidíme. Zatím si užijte Historii hororů."

Vytvořeno pro Blesk.cz, 23. 4. 2021.