ČT3 pro seniory: »Z obrazovky na mě zírá zaprášená stará šmíra!« Nebo ne?

03.05.2020

Sloganem z titulku hodnotí část diváků seniorský kanál České televize ČT3. Další tábor pak jeho vysílání chválí do nebe. Kritici se většinou shodují: dnešní senioři jsou jinde. A mají pravdu.

Je čas omezení, čas krize, čas pro laskavost a pomoc nejslabším. O tom není pochyb. Po svém se s tím musely vypořádat i ti, kdo denně lákají miliony diváků k obrazovkám, soukromníci i veřejnoprávní Česká televize. Nabídla tedy kanál pro seniory ČT3. Dort jeho programové skladby ale (jak by se mohlo zdát) nenamíchal pejsek s kočičkou, nýbrž programové oddělení ČT. Každý den od 9:00 do 17:25 hodin nabízí archivní díla, mix roznožek a bakelitových úsměvů dávno zašlého Baletu Československé televize, hitů Karla Gotta a dalších hvězd, informací podávaných ve stylu besed v domovech seniorů, například i soutěž O poklad Anežky České či Taneční pro starší a pokročilé. Jako přílohu pak třeba Nemocnici na kraji města, Rozpaky kuchaře Svatopluka, seriál Byli jednou dva písaři či aktuálně Píseň pro Rudolfa III..

Pro koho servírují archiv?

Tyto seriály stojí za zmínku nejen kvůli plejádě stále oblíbených hvězd, ale zejména protože dokazují genialitu scenáristy Jaroslava Dietla (†56). V několika málo větách dokázal vystihnout charaktery svých postav a dát jim osobnost, zatímco dnešní seriály jsou plné bezduchých nositelů "product placementu", tedy skryté reklamy. To vše doplňuje Televarieté, pestrobarevný normalizační hit zářící noblesním a inteligentním, ale místy i trapným (neboť i mistr tesař se někdy utne) humorem Vladimíra Dvořáka (†74) a Jiřiny Bohdalové (88). A diváci? Kromě zmíněného sloganu parodujícího Gottův hit, tedy "z obrazovky na mě zírá zaprášená stará šmíra" na sociálních sítích lidé třeba píší: "Můj sedmdesátiletý otec psal do ČT, že ho program uráží a že jestli chtějí udělat seniorům radost, ať pustí koncert Black Sabbath, nebo tak něco. Vždyť Mickovi Jaggerovi je taky 76."

Pro koho je tedy ČT3? Blesku odpověděl Milan Fridrich, ředitel programu České televize. "ČT3 je retro program složený čistě z archivu České televize a jeho hlavní cílovou skupinou jsou senioři. Od počátku vysílání se záměr úspěšně naplňuje. ČT3 sleduje v době vysílání průměrně necelých 6,5% diváků ze všech lidí, co se koukají na televizi. U seniorů nad 65 let je to dokonce 9,4%, což je u nového kanálu fantastické číslo. Po necelém měsíci vysílání se ukázalo, že program přesně odpovídá záměru a že se dívají přesně ti lidé, pro které je určen," řekl. Pojďme si ale říci, kdo jsou oni senioři, rodiče a prarodiče, kterým je dnes kolem 70 let...

Foto: Rozpaky kuchaře Svatopluka (1985) patří svým formátem k unikátům tehdejší Československé televize. (Česká televize)

Dnešní senioři byli rebelové

Především jsou to lidé, kteří stáli na prahu dospělosti v druhé polovině 60. let, tedy v době vrcholu hnutí hippies. Jsou to lidé, kteří poslouchali Vondráčkovou a Gotta stejně jako Beatles, Simona & Garfunkela, český Olympic, Rebels, ale i Karla Kryla. Své názory prezentovali třeba na Lennonově zdi v Praze na Kampě. V době svého produktivního věku stihli i za normalizace v československých kinech žasnout nad snímky První dáma country music (1980), Příběh Tarzana, pána opic (1984), E.T. - Mimozemšťan (1982) nebo Číslo 5 žije (1986). Z nekvalitních kopií VHS a jednohlasého dabingu pak hltali Terminátora (1984), Hvězdné války (od r. 1977) i původní Star Trek (1966). Mimochodem, v aktuální anketě ve facebookové skupině Space Opera & Space SF Fans SK/CZ je pro jeho znovu odvysílání právě na ČT3 drtivá většina hlasujících, byť to samozřejmě není z hlediska práv možné.

Dnešní senioři jsou pak také lidé, kteří šli do důchodu dávno po změnách v roce 1989, řada z nich slušně ovládá moderní technologie, pohybují se na sociálních sítích. Ne, Česká televize, neštrikují, neháčkují, nevěnují se samorostům jako jejich rodiče, dnešní devadesátníci. Ano, nedočkavě vyhlíželi pokračování osudů Jožina Uherčíka a spol. v seriálu Velké sedlo (1987), ale stejně tak na svou dobu drsnou podívanou Chobotnice (1984), kriminálku s inspektorem Corradem Cattanim. Dočkají se tedy tito senioři i novějších vlastních pořadů ČT z 90. let? "Z devadesátých let je na ČT3 pouze soutěž O poklad Anežky české. S novější dramatikou a dalšími pořady pracujeme ve vysílání ČT1, na Artu nebo na ČT2. ČT3 je čistě retro kanál a proto jeho program je zaměřen ryze na starší tvorbu," uvedl Fridrich. Možná je tedy čas přehodnotit skutečný charakter cílové skupiny nazývané senioři. Česká televize by si měla uvědomit, že i oni "mládnou". A brzy jim takové menu přestane chutnat.

Ležáky, sem tam hit

Abychom však byli spravedliví, i mezi notně zašlými ležáky vytaženými zpod regálů archivu ČT se však dají najít skvosty. Například seriál Byl jednou jeden dům (1974), jenž bude na ČT3 uveden v květnu, nebo nadčasový filmový koncert dvou hereckých osobností Romeo a Julie na konci listopadu (1972) s Danou Medřickou (†62) a Karlem Högerem (†67) v titulních rolích. S hudbou už to bude slabší... "Karla Kryla diváci často mohou slyšet na Artu, Olympic je pravidelně ve vysílání, stejně jako zahraniční interpreti a autoři. Musíte se dívat na Českou televizi jako celek. ČT3 v tomto smyslu je hlavně o nostalgii, vzpomínání, je to ryze retro..." dodal Fridrich. Nu což, dnešní senioři si tak v karanténě sem tam nějaké to retro zakousnou, aby se pak nechali dětmi a vnoučaty navést na Netflix nebo HBO, kde si opravdu mohou vychutnat něco podle svého gusta a pak si o tom s potomky poklábosit přes Skype.

Hodnocení vysílání ČT3: 30 %

Vytvořeno pro Blesk.cz/Kultura, 19. 4. 2020.