Český sen amerického holiče: „Zkrátíme nebo rovnou břitvou?“…v křesle legendárního barbera

28.03.2023

Břitvou a nůžkami se zručně ohání už zhruba čtyřicet let. Posledních deset pak v centru naší stověžaté matičky, která se mu stala domovem. Americký barber v Praze Kraig Casebier (62) nejen rozmazluje české chlapy, ale na požádání také nabízí svůj životní příběh, jenž si nezadá s hollywoodským trhákem.

Na úvod je asi dobré připomenout, že anglický výraz barber neznamená nic jiného než 'holič'. Barber Shop je tedy holičství. Ovšem takové, kde se chlapi mohou nechat stoprocentně rozmazlit, najdou tu stylové prostředí, často i bar s vybranými nápoji – například vynikající whisky. Barber Shop je zkrátka místo, kde o sebe muži mezi svými mohou nechat pečovat a pořádně si to užít. Byť sem zajdete jednou za čas, stejně jako já, když jsem dal na tip a vešel do legendárního podniku s názvem American Barber In Prague (Americký barber v Praze) na pražském Smíchově kousek od Vltavy.

Kromě kořeněných a dřevitých vůní připomínajících doutníky mě tu oslovila atmosféra amerického podniku minulkých dekád, možná 50. let minulého století. Do parády si mě vzal majitel Kraig Casebier (62), onen 'Američan v Praze'. V naší metropoli poté, co opustil rodné Kentucky a procestoval svět, žije už téměř 10 let. Česky se ale zatím nenaučil. "Poprvé jsem tu byl v roce 1992, kdy mě sousedka hostitelů provedla městem a seznámila mě s mnoha aspekty českého života. Po večerech jsme povídali a pili moravské víno. Na takové seznámení s Čechy a s Prahou se nedá zapomenout," řekl mi Kraig, když zručně namíchával holicí krém na moji hlavu. "Tohle je místo, kterému říkám domov."

"Češi jsou báječní, připadají mi otevření, přátelští a skromní," pokračoval, když mě začal dočista holit klasickou břitvou. Vyprávěl i o tom, že barberem chtěl být vždycky. Aby ne, profese se v rodině dědí už od roku 1914. Během procedury jsem se Kraiga ptal i na knihu, jíž v angličtině i češtině v podniku nabízí, a která je i na pultech knihkupectví. Napsal ji sám – o svých dobrodružstvích, cestách, životních kotrmelcích. "Mluvím v ní o dobrém i špatném. Mnoho lidí můj příběh zaujal kvůli rozhodnutí začít nový život v nové zemi ve věku téměř 50 let. Bylo ale nejlepší, jaké jsem kdy udělal," věří.

Kraig Casebier se stal barberskou celebritou, nejen v Praze. • O Vánocích mají Kraigovi přátelé jasno – kdo jiný by mohl zastoupit Santa Clause lépe než on? • V Kraigově barbershopu je dobře: dostane se vám péče i neuvěřitelných příběhů Kraigova života. (Foto: Tonda Tran / Blesk, Kraig Casebier)

Zatímco žije svůj český sen, muži v jeho křesle se občas ptají na to, jak by mohli realizovat ten americký. "Není takový, jak ho vidíte v televizi a ve filmech. Chcete-li ho prožít, nejdřív hodně pátrejte, abyste se dozvěděli, jaký je život v USA ve skutečnosti, ne jaký by mohl být," radí jim Kraig. "Vždy je dobré jít za svým snem, málokdy ale dopadne přesně podle plánu." To už mám ale hlavu oholenou, vousy zkrácené, kromě zážitku si odnáším i Kraigovu knihu a těším se na všechny její kapitoly. Poslední mojí otázkou je, co vlastně pojem holičství znamená pro chlapa, který se péčí o jiné živí. "Barber Shop, holičství, je především o osobních příbězích a konverzaci. Klienti se stávají přáteli. Někdy si možná chtějí jen odpočinout, ale většina z nich má ráda tu atmosféru tady," odpověděl. A mě nezbývá, než jeho slova potvrdit.

Kniha jako životní jukebox

Kniha Americký barber v Praze vypráví o tom, jak Kraig studoval profesi v otcových a dědečkových barber shopech v Kentucky i jedné z předních světových akademií až dosáhl toho, že ho časopis Barbers Quarterly prohlásil za jednoho z nejlepších barberů v Evropě. Vypráví ale také emotivní příběhy o ženách, které prošly jeho životem. O bipolární poruše, jenž mu do něj nezvaně vstupovala. Je strhujícím povídáním o jednom výjimečném osudu, který pokračuje v Praze. Navíc je knihou, která zní. Jednotlivé části jsou totiž doplněny takzvanými QR kódy, po jejichž načtení chytrým telefonem se rozezní skladba pro Kraiga v daný okamžik zásadní. Jejich názvy a playlist nechybí, takže je může odhalit každý čtenář. A objevování Kraiga Casebiera stojí za to!

Vytvořeno pro Nedělní Aha!, 26. 3. 2023.