Agatha Christie (†85) dopsala první knihu v roce 1919: Poirot slaví 100 let!
Je zábavný, je geniální a dokáže rozlousknout každý zločin! První případ Hercula Poirota a zároveň knihu, která odstartovala její kariéru, dokončila Agatha Christie před 100 lety.

Psal se rok 1919, když proti britskému vydavateli Johnu Laneovi (†71), spoluzakladateli The Bodley Head, nakladatelství fungujícího úspěšně již od roku 1887, usedla tehdy šestadvacetiletá mladá paní Agatha Mary Clarissa Christie, rozená Miller. Byla nejspíš dost nervózní, vždyť její rukopis odmítla už dvě nakladatelství, Hodder & Stoughton a také Methuen Publishing. Starý pan Lane ale řekl: "Tak já vám, madam, to vaše dílo vydám. Jen jej musíte ještě dopracovat, trochu upravit..." Nakonec jí ale smlouvu na knihu nabídl. "Byla přímo vykořisťovatelská!" vzpomínala už shovívavě později sama autorka. Možná by byla smlouva ještě tvrdší, kdyby Lane jen trochu tušil, že má před sebou budoucí královnu klasické detektivky Agathu Christie.
Mladá paní Christie tedy musela znovu sednout a příběh napsaný povětšinou během pobytu v hotelu Moorland, v kouzelném, starobylém anglickém kraji Dartmooru roku 1916, upravit. Lane byl konečně spokojen a v říjnu 1920 Záhadu na zámku Styles vydal v Americe a poté 21. ledna 1921 i ve Velké Británii. V USA brožovanou knihu prodával za dva dolary, v Anglii za sedm šilinků a šest pencí. Málokdo tehdy věřil, že Christie nějak zvlášť prorazí. Týdeník The Times Literary Supplement, věnující se recenzím knih, ale 3. února 1921 vydal krátký text, v němž uvedl: "Jedinou chybou tohoto příběhu je, že je možná až příliš geniální!" Kromě napínavého děje čtenáře zaujalo ještě něco - hlavní hrdina. Malý, puntičkářský a lehce výstřední belgický detektiv jménem Hercule Poirot.
Video: Jak napsat bestseller radila spisovatelka 13. února 1955 v rozhovoru, kde hovoří i o svém nedostatku formálního vzdělání a o tom, jak ji nuda v dětství vedla k napsání první knihy "Záhada na zámku Styles". Další rozhovor je z roku 1960, kdy Christie navštívila Lisabon s druhým manželem Maxem Mallowanem.
Inspiraci pro stvoření detektiva Christie čerpala za svého pobytu v Torquay, přímořském městě v anglickém Devonu. Během první světové války zde žilo mnoho belgických uprchlíků, s nimiž přišla do styku díky své dobrovolnické práci v nemocnicích. "A jméno? Nikdo skutečný mi vzorem nebyl. Nejprve jsem vybrala křestní Hercules a k němu poté Poirot. Jenže Hercules Poirot - to neznělo tak, jak jsem si představovala. Stačilo však ubrat 's'. A bylo to, Hercule Poirot, to už znělo jako on," vysvětlila Christie.
Tak poprvé veřejnost poznala jednoho z nejznámějších a nejoblíbenějších detektivů všech dob. Na plátnech kin se objevil za pár let, v roce 1931, kdy jej ztvárnil Austin Trevor (†80) ve snímku Alibi. Vrátil se k němu ještě dvakrát. To už bylo v životě Agathy minulostí manželství s důstojníkem Archibaldem Christie (†73). Opustil choť kvůli o deset let mladší Nancy Neele. "Nezapomeň, že jsem schopna všeho. I zmizet!" reagovala na žádost o rozvod Christie a také to udělala. 3. prosince 1926 se po ní na 11 dnů slehla zem, až později bylo zjištěno, že se jako Therese Neele zapsala v luxusním hotelu lázní Harrogate. Co ji k tomu však vedlo a co se během oněch dnů dělo, nikdy neprozradila. Lepší časy začala prožívat po boku archeologa Maxe Mallowana (†74) s nímž byla tajně oddána v Bristolu. Manželství trvalo 45 let, do Aghatiny smrti 12. ledna 1976.
Ale zpět k prvnímu dílu. Christie a Poirot zcela zásadně změnili pohled na britskou detektivku i u nás, kdy za první republiky vyšla kniha pod názvem Záhadná událost ve Stylesu v roce 1929 u Českomoravských podniků tiskařských a vydavatelských. I pro samotnou Christie byla prvotina významná, dokonce ještě s prvním manželem pojmenovali svůj dům "Styles". Do stejného místa také spisovatelka umístila děj knihy Opona: Poslední případ Hercula Poirota vydané v polovině 70. let, rok před jejím skonem.
Foto: Austin Trevor byl prvním hercem, který kdy ztvárnil Poirota ve filmu. Jeho nejznámějším a pro mnohé nenahraditelným představitelem zůstává herec David Suchet. V 74 epizodách seriálu hrál detektiva po dobu 25 let. Další z herců, Kenneth Branagh, měl ve Vraždě v Orient Expresu oproti originálu sportovnější postavu a odlišný knír. A třeba John Malkovich si Poirota zahrál v úspěšném seriálu Vraždy podle abecedy.

Geniálního Belgičana miluje dodnes každý fanoušek dobrých detektivek. Poirot samotný však změnil život nejen své stvořitelce a čtenářům, ale zejména britskému herci Davidu Suchetovi (73). Poirota totiž hrál v neuvěřitelných 13 sezónách televizního seriálu z let 1989 až 2013. V českém znění promlouval hlasy Jaromíra Meduny (66) a Petra Kostky (81). Do seriálu si Sucheta vybrala sama dcera Christie, Rosalind Hicks (†85). Během let jej ztvárnili další herci, naposledy třeba Kenneth Branagh (58) ve Vraždě v Orient Expresu (2017) nebo John Malkovich (65) v seriálu Vraždy podle abecedy (2018), kde byl jeho spoluhráčem v roli inspektora Croma herec Rupert Grint (31), představitel Rona ve filmech Harry Potter (2001 až 2011).
Sečteno a podtrženo - je dobře, že před 100 lety John Lane mladou ženu od psaní neodradil a dal jí šanci. Vždyť čím by byl literární svět bez jejích dokonale propracovaných knih a řady originálních postav. Agatha Christie dokáže oslovit nové generace čtenářů i dnes, kdy autorčino dílo pod hlavičkou společnosti Agatha Christie Limited spravuje její vnuk Mathew Prichard (76) a pravnuk James. "Poirot je fascinující jedinec, i když ho babička neměla zase tolik ráda," řekl potomek královny detektivek. "Měla spoustu nápadů na jiné příběhy, které nebyly pro Poirota vhodné, ale její vydavatel na něm trval, protože byl nejoblíbenější," prozradil. "Je humorný, ne vždy sympatický, ale přitom vyžaduje respekt. Myslím, že ho prostě musíte milovat," uzavřel.
Vytvořeno pro Nedělník Aha!, 15. 9. 2019